Най-добрите двубои през 2008 година

21-12-2009 19:11 | Станко Димов

Ето кои бяха най-добрите мачове в тениса през 2008 г.:

No. 5 – Анди Мъри (Вбр) vs Ришар Гаске (Фра), Уимбълдън, четвърти кръг, 5:7 3:6 7:6(3) 6:2 6:4
Анди Мъри стана едва четвъртият британец, който стигна до четвъртфиналите на Уимбълдън в Откритата ера в тениса, присъединявайки се към Роджър Тейлър, Грег Руседски и Тим Хенман. Във въпросния мач Мъри успя да надделее над Гаске, губейки с два сета. Французинът имаше шанс да сервира за мача при 5:4 в последния сет, но допусна да бъде пробит с двойна грешка от негова страна. „Това беше мачът, в който съм получил най-голяма подкрепа в кариерата си. Никога не съм попадал в ситуацията на Ришар, но съм сигурен, че е много трудна. Чувството да имаш подобна подкрепа е изумително”, коментира след срещата шотландецът.

No. 4 – Лейтън Хюит (Австралия) vs Маркос Багдатис (Кипър), Australian Open, трети кръг, 4:6 7:5 7:5 6:7(4) 6:3

Изключително продължителен бе сблъсъка между представителя на домакините Лейтън Хюит и финалистът от 2006-а Маркос Багдатис. Дори драматичния мач на Федерер с Янко Типсаревич, завършил 10:8 в петия сет, бе по-кратък. Двамата започнаха своя мач в 11.47 pm в събота и завърши в 4.34 am в неделя. Бившият номер 1 Лейтън Хюит се нуждаеше от пет мачбола, за да сломи съпротивата на Багдатис с 4-6, 7-5, 7-5, 6-7(4), 6-3. В края на срещата статистиката отчете 73 директно завършени точки от кипъреца, включително 28 аса, но това не се оказа достатъчно спрямо вдъхновения австралиец.

No. 3 – Рафаел Надал (Исп) vs Карлос Моя (Исп), Шенай, полуфинал, 6:7(3) 7:6(8) 7:6(1)

Изключително представяне на ветерана Карлос Моя срещу Рафаел Надал беляза този четиричасов трилър. Някогашният идол на Надал Моя не успя да реализира четири мачбола, а след това в крайна сметка загуби тази сеща. Това бе и най-дългият мач в историята в 2 от 3 сета, след този между Андрей Черкасов и Андреа Гауденци през 1993 година на четвъртфинал на турнир в Тел Авив. С тази победа Надал записа 5-и успех от 7 двубоя между двамата, но до такава степен изчерпи силите му, че във финала на турнира взе едва един гейм от руснака Михаил Южни. „Аз просто не играх срещу истинския Рафаел Надал днес”, констатира Южни след 6-0, 6-1 за 57 минути.

No. 2 – Анди Мъри (Вбр) vs Роджър Федерер (Швц), Мастърс Къп Шанхай, 4:6 7:6(3) 7:5
Срещата при всички други случаи щеше да е на първо място в тази класация, ако не бе финалът на Уимбълдън. Въпреки своите болки Федерер показа изумителен тенис срещу Анди Мъри, който дори не се нуждаеше от победа в тази среща, тъй като бе лидер в груповата фаза на надпреварата. Въпреки това Мъри, който стана първият британец с пет титли в Откритата ера на тениса, даде всичко от себе си, за да изхвърли Федерер от фазата на елиминациите. Шотландецът изоставаше със сет, но в крайна сметка успя да триумфира с 4-6, 7-6(3), 7-5 след над три часа битка. В решителния трети сет Федерер губеше с 0:3 гейма и се наложи да получи медицинска помощ на корта. Нервният Мъри и волята на швейцареца му позволиха да изравни. Героично световният номер 2 спаси 7 мачбола, два от тях с ас, за да остане в срещата, но в крайна сметка Мъри бе малко по-добър и заслужено спечели.

No. 1 – Рафаел Надал (Исп) vs Роджър Федерер (Швц), Уимбълдън, финал, 6-4, 6-4, 6-7(5), 6-7(8), 9-7

Преди този мач Федерер държеше рекорда от изключителните 65 поредни победи на трева. Освен това бе на път да си осигури шеста поредна титла от кортовете в Лондон, но губилият от него на три пъти на същия корт Рафаел Надал, не му позволи да продължи рекордната си серия. Всеобщото мнение е, че това е най-великият мач в историята на тениса изобщо, а все пак победител бе Надал с 6-4, 6-4, 6-7(5), 6-7(8), 9-7. Мачът бе прекъсван на два пъти от дъжд, но това не охлади ентусиазма нито на играчите, нито на препълнените трибуни. С победата си Надал стана първият човек след Бьорн Борг през 1980 година, който печели последователно Ролан Гарос и Уимбълдън. В края на сезона Надал освен, че е лидер в световната ранглиста, заработи и най-много пари от наградни фондове. Испанецът заработи 6 773 773 долара. На второ място е Роджър Федерер (Швейцария) с 5 886 889 долара, а трети сърбинът Новак Джокович с 5 689 077 долара.