Спортът се нуждае от план за справяне с последиците от пандемията
Министрите на спорта в Европейския съюз се срещнаха във видеоконференция, чиято тема беше въздействието на COVID-19 върху сектор "Спорт". В срещата се включи и българският министър Красен Кралев, както и европейският комисар с ресор “Иновации, изследвания, култура, образование и младеж” Мария Габриел.
„Спортният сектор в Европа се нуждае от план за действие за справяне с последиците от пандемията COVID-19 за спорта. Трябва да гарантираме, че спортният сектор отговаря на условията за получаване на средства от ЕС, включително чрез структурните фондове, глава „Спорт“ на програма „Еразъм+“ и всички други съответни програми на ЕС“, каза министър Кралев.
Спортният министър посочи, че мерките, които правителството на България въведе в борбата с COVID-19, показват отлични резултати. Но правилата за физическо дистанциране и затварянето на спортните съоръжения правят невъзможно нашите спортисти да продължат тренировките си, както обикновено.
„Това не спря силния дух и иновативното мислене на нашите спортисти, треньори и спортен персонал. Много от тях прилагат иновативни решения за тренировки у дома и използват цифровите технологии не само за комуникация, но и за създаване и споделяне на качествени тренировъчни режими. Радвам се, че онлайн мотивацията, идваща от спортното движение, оказва положителен ефект и върху нашите граждани, които активно поддържат форма в домовете си. България с радост подкрепи и кампанията на Европейската комисия „BeActiveAtHome“, допълни Красен Кралев. Важна роля за успеха на подобни инициативи имат и медиите, които ги популяризират. Заедно с една от най-гледаните национални телевизии в България bTV, Министерството на младежта и спорта инициира платформата ”Играй и спортувай вкъщи” за поддържане и подобряване на физическата форма на децата. Изявени български спортисти ще демонстрират на достъпен език от екрана комплекс от упражнения, съобразени с възрастта на отделните групи подрастващи.
Красен Кралев изрази благодарност, че българското правителство, начело с премиера Борисов, призна спорта като един от секторите, отговарящи на условията за незабавна финансова помощ. „България въведе мярка, която позволява субсидиране на 60% от заплатите на служителите на дружествата, притежаващи или управляващи спортни бази за срок до 3 месеца. Собствениците им могат да кандидатстват за това подпомагане, като се цели да се сведе до минимум съкращаването на служители“, посочи той.
Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!