Елизара Янева с дебютна победа на турнир от WTA


04-05-2026 18:07 | Tennis24.bg

Елизара Янева се класира за втория кръг на сингъл на WTA 125 турнира на клей в Истанбул (Турция) с награден фонд 115 хиляди долара. 

19-годишната българка победи убедително с 6:4, 6:1 представителката на домакините Айла Аксу. Срещата продължи час и 16 минути. С този успех Янева се реваншира за поражението си от Аксу във финала на турнир в Португалия на 1 февруари. Това е първа победа за Янева в турнирите от WTA, като през тази седмица тя заема 224-то място в световната ранглиста.

Янева пропусна на два пъти пробив аванс до 3:3, но направи нов, за да поведе с 4:3. При 5:4 българката сервира за спечелване на сета и с убедителен гейм на нула затвори първата част с 6:4 в своя полза. Националката доминира тотално във втората част и след като спечели пет поредни гейма от 1:1 до 6:1, триумфира в мача.

Във втория кръг Елизара Янева ще играе срещу 25-годишната французойка Алис Тюбело, която е №256 в световната ранглиста.

Изабелла Шиникова пък загуби във втория кръг на квалификациите и не успя да се класира за основната схема. Шиникова отстъпи в оспорван мач с 3:6, 6:3, 4:6 от втората в схемата на пресявките и №241 в света Тереза Мартинцова (Чехия). Двубоят продължи час и 58 минути.

Българката поведе с 3:2 и пробив в първия сет, но загуби следващите четири гейма за 3:6. Шиникова поведе с 4:1 във втората част, загуби следващите два гейма за 4:3, но след това спечели два поредни гейма за 6:3. Родната тенисистка изостана с 0:3 в третата, решителна част, намали пасива си на 4:5, но допусна пробив в следващия гейм и отпадна от надпреварата.

 

Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!




Коментари
Тенис резултати и статистика
Турнир: Internazionali BNL d′Italia
Категория: Мастърс 1000
Място на провеждане: Рим, Италия
Настилка: Клей
Награден фонд: €8,235,540

Official Website | Livescore
Други новини