Революция чрез еволюция
През 1859 г. блестящият английски учен Чарлз Дарвин открива и формулира най-великата и неумолима движеща сила, на която се подчиняват живите организми. Неговата теория предлага рационално и елегантно в своята простота обяснение на един от най-важните въпроси в науката. Най-общо казано наблюденията му гласят следното: първоначално простите форми на живот, чрез малки, но постоянни стъпки в процеса на хиляди години, се развиват, за да се превърнат в сложните организми, които наблюдаваме днес.
Този процес не е спрял, а продължава и сега. Развиваме се и ние, хората, но човешкият живот подобно на искра в бездната на вечността, е прекалено кратък, за да забележим промените. За еволюцията някакви си 100 години са просто секунда, кратко премигване.
Интересното е, че всички човешки дейности и постижения също се подчиняват на еволюционния процес. Не е необходимо да си особен специалист, за да забележиш промените и развитието в един спорт като тениса в последните години.
Предполагам ще се съгласите, че епичните битки и конкуренцията между големите имена, на които ставаме свидетели в момента, твърде много се различават от играта, организирана и лансирана от британския майор Уолтър Уингфийлд през XIX в. Това се случва горе-долу по същото време, когато и Дарвин прави своите заключения и създава еволюционната теория. Много път е извървян, много вода е изтекла оттогава, за да се стигне до днешните тенисисти, на които се възхищават милиони любители по света.
И все пак кои са факторите, повлияли най-силно на еволюцията в тениса?
Повечето специалисти изтъкват като основна причина огромното усъвършенстване на най-важната част от екипировката – ракетата. От XIX век до 80-те години на XX в. се играе с дървени ракети. След това постепенно навлизат металните, а по-късно и композитните (в края на 80-те). Увеличава се големината на главата и се променят хватовете и въртеливите движения, придавани на топката.
Досега на практика са се използвали само плоски и сечени удари, докато с новото поколение ракети все по-широко навлизат тези с горно въртеливо движение и топспин, за да се стигне до форхенда на Надал, изпълняван с 4000 оборота на топката. Очевидно е, че форхендите и бекхендите, които Джокович и останалите топсъстезатели правят за „добро утро”, не биха били възможни с дървените ракети. Редно е все пак да се отбележи, че на тестове, проведени през 90-те години, Пийт Сампрас бие сервиси с дървени ракети, като резултатът е почти същият, както със стандартната му ракета.
Две други събития обаче оказаха много силно влияние върху революцията на играта. На първо място струва ми се, че това е изключително тясното професионализиране и специализиране в тениса. Дълги години този спорт, както и останалите, е бил основан най-вече на аматьорски начала. Този процес започва с т. нар. Оупън ера (1968 г.) – даване право на професионалистите да се надпреварват наравно с аматьорите, като последните практически отпадат от уравнението. Значителното увеличение на наградните фондове и превръщането на тениса в може би най-елитният индивидуален спорт, привличат все повече желаещи да се докажат.
В миналото решаващите качества са били талантът и усетът на тенисистите. Днес талантът сам по себе си не струва нищо. Успехите се постигат със задълбочени и упорити тренировки, в които са впрегнати най-добрите специалисти от различни области, както и последните постижения в науката за спорта. Заради невероятното изравняване на силите се отделя страхотно внимание на най-малкия детайл, който може да донесе някакво предимство.
Така например по времето на Род Лейвър, Рой Емерсън и останалите австралийски легенди, почти не се е отделяло внимание на физическата подготовка, а самият Джон Макенроу не веднъж е споделял, че изобщо не му се е занимавало с тренировки.
Водещите играчи днес, почти без изключение, разполагат с персонален фитнес треньор, нещо повече, някои дори работят с психолози, които им помагат да се справят с напрежението.
Друг много важен фактор за еволюцията е промяната в геополитическата обстановка в света в края на 80-те години. До края на XX век, с малки изключения, монопол върху този спорт са имали две държави – САЩ и Австралия. В наши дни положението е съвсем различно, старите сили са в отстъпление, за сметка на тенисистите от държави, които преди никой не е свързвал с някакви особени постижения. Наблюдаваме първокласни играчи от Източна Европа, Азия, Африка и Южна Америка.
Повишаването на стандарта на живот и разрастването на средната класа превърна една държава като Испания в суперсила. Този процес стана възможен след падането на Желязната завеса и възможността за свободно движение на хора и информация. Сега всеки, който има желание и възможности, отива да се подготвя в тенис академия, където и било на планетата, и да черпи от опита на най-изявените специалисти.
Пътуването във времето все още не е възможно, но все пак мнозина се питат как би изглеждал мач между величия от различни епохи. Кой ще спечели, ако играят Федерер и Сампрас от най-добрите си дни, или дали Агаси би имал шанс срещу Джокович? Няма съмнение, че съвременните тенисисти са по-съвършени, но тези сравнения според мен са неуместни и ненужни. Ето ви следния пример: през 1903 г. братята Райт осъществяват първия контролиран полет с летателен апарат и преодоляват гравитацията само за 15-ина секунди. Днешните самолети летят по-бързо от скоростта на звука и могат да пропътуват половината земно кълбо. Но същото така е вярно, че изобщо не биха съществували, ако го нямаше примитивното творение на братята Райт. Интересно, нали?
Въпросът е има ли накъде още да се развива тенисът? Докъде ще продължи този процес? Някои смятат, че няма какво повече да се измисли или подобри, че е достигнат предел. Ала според мен прогрес ще има и след известно време ще видим ново поколение супер играчи, по-съвършени от Федерер и Надал, по-силни от Джокович. Не забравяйте, че в еволюцията знак „минус” е невъзможен.
Николай Драгиев, "Евроспорт", специално за Tennis24.bg


Категория: ATP 500
Място на провеждане: Мюнхен, Германия
Настилка: Клей
Награден фонд: €2,747,360
Official Website | Livescore

Категория: ATP 500
Място на провеждане: Барселона, Испания
Настилка: Клей
Награден фонд: €3,050,800
Official Website | Livescore
Много хубава статия!
Разбира се,че ще има прогрес!Който еволюира првилно,ще се задържи дълго в Топ10,а който не,ще изостава и изостава...Вожнячки не можа и сега ще има да пропада...Който изостане,но навакса след време,ще се появи пак.Като Шарапова и Иванович(донакъде),които ще продължават да ни радват с играта си.Други имат моментни проблясъци и никога не се завръщат в челото на ранг-листата.
Но това,което правят в ATP-"Голямата Тройка",е просто неземно!Те са професионалисти на 100%!!!
И въпреки това,пак са под влияние на психическа форма,контузии,физическа форма и още 100неща.
През 2009 година Надал започна ударно,но загуби точно на Ролан Гарос!,а после отказа да се яви и на Уимбълдън!Уж е с най-здравата психика,но разводът на родителите му...
Хора като Мъри пък,еволюират постоянно,но никога достатъчно.Мъри няма никакъв шанс,тази година да вземе титла от шлема!
Имам няколко въпроса към Вас,г-н Драгиев!
1.Дали Вика Азаренка,няма да направи в WTA това,което направи Джокович в ATP?
2.Надал показа,че е на прав път.Дали това няма да е краят с доминацията на Джокович?
3.Какво ни спира нас,българите,да правим повече успешни тенисисти?
Дали тези 45години?И сърбите имаха подобни години също,и чехи,румънци,словаци и т. н.
Михаел Витман
Изобщо не е куцаща, човекът я е подкрепил с великолепни доказателства и примери,деиствително това е наи великата движеща сила в природата. Лошото е че днес нашето болно общество върви срещу тези закони и за това се стига до тази дегенерация. В една нормална държава трябва да се поощрява развитието на способните, талантливите и силните. Тежко на онези които нарушават тези принципи.
Някой признава ли куцащата теория на Дарвин?
Николаи Драгиев
Към г-н Михаилов. Точно за това си говорехме днес в офиса на Евроспорт. За съжаление много тежат тези 45 години,не можем да избягаме от тях. Такъв регрес трудно се преодолява.
Навсякъде има еволюция, в живота е така, с течение на времето всичко се променя и усъвършенства
Правилно, всеки се стреми към прогрес и развитие, макар да има изключение/не ми се иска да пиша тук за онези 45 години, когато България бе в една продължителна "еволюционна рецесия"/...
Напълно съгаслен! Еволюцията в тениса особено последните 10тина година кара срортът да върви с големи грачки към сериозен прогрес! Дори да се вземе еволюцията и развието на даден играч, самата негова игра еволюира, не само се развива чисто технически, самата му игра се различава като такава. Еволюцията е такава и защото между самите играчи конкуренцията е огромна, все повече играчи от по-ниски места в ранглистата печелят турнири и успяват да са добри съперници на играчите от Топ 10!
Винаги ще има накъде да се развива, особено Тениса!
Страхотна статия! Поздравления за пореден път за Ники Драгиев! Написана със стил, изключително изчераптелна и добре подредена.
Ще се радвам да виждам много ваши статии г-н Драгиев!