Болетиери: При бекхенд с 2 ръце, Федерер щеше да е непобедим
Един от най-популярните американски тенис специалисти Ник Болетиери изрази интересно мнение, че Роджър Федерер би бил близо до това да е непобедим на корта, ако е притежавал бекхенд с две ръце.
Както е известно основните съперници на швейцареца и най-вече Рафаел Надал обикновено опитват тактики насочени срещу бекхенда с една ръка на Федерер в техните сблъсъци.
"Вярвам, че ако Федерер притежаваше бекхенд с две ръце, то никой нямаше да може да го победи.
"В днешната игра, с всички тези технологии при ракетите и наплитането, играчите удрят топката с толкова мощ и спин. Сякаш играеш срещу животни. Средната височина е вероятно близо 190 и трябва да играеш срещу състезатели като Джон Иснър и Хуан Мартин дел Потро. Тези играчи са гиганти. Ако Роджър отиграваше с две ръце, то това щеше много да му помогне," обосновава се Болетиери.
Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!


Категория: ATP 250
Място на провеждане: Букурещ, Румъния
Настилка: Клей
Награден фонд: €622,850
Official Website | Livescore

Категория: ATP 250
Място на провеждане: Маракеш, Мароко
Настилка: Клей
Награден фонд: €622,850
Official Website | Livescore

Категория: ATP 250
Място на провеждане: Хюстън, САЩ
Настилка: Клей
Награден фонд: $710,735
Official Website | Livescore
Да, и аз си спомням, че Федерер спечели Уимбълдън 2003 със сервиз->мрежа. Много се кефя на този стил на игра, но той сякаш става все по-трудно приложим със постоянното забавяне на кортовете. Федерер наистина адаптира играта си с/у съперници като Надал, които в комбинация с бавните кортове, могат да достигнат до топката и да те разминат почти във всеки един момент. Иначе, мисля, че стилът сервиз->мрежа, освен много по-атрактивен, е и по-печеливш, не само защото поставя под постоянно напрежение противника, а и защото изисква по-малко физически сили. Щепанек и до ден днешен, на стари години, със стил, който се доближава до сервиз->мрежа, успява отвреме-навреме да измъкне победи срещу най-големите и най-добре подготвените физически. Не си спомням кого, но победи и някого от голямата четворка и то на клей, на мастърс 1000 преди година-две. Показателно. Много се дразня от стопроцентовите бейслайнери, които не виждат момента, в който взимайки превез в разиграването, могат да излезнат на мрежата и да завършат. Финалът на US Open беше пълна комедия.
Да, и аз си спомням, че Федерер спечели Уимбълдън 2003 със сервиз->мрежа. Много се кефя на този стил на игра, но той сякаш става все по-трудно приложим със постоянното забавяне на кортовете. Федерер наистина адаптира играта с/у съперници като Надал, които в комбинация с бавните кортове, могат да достигнат до топката и да те разминат почти във всеки един момент. Иначе, мисля, че стилът сервиз->мрежа, освен много по-атрактивен, е и по-печеливш, не само защото поставя под постоянно напрежение противника, а и защото изисква по-малко физически сили. Щепанек и до ден днешен, на стари години, със стил, който се доближава до сервиз->мрежа, успява отвреме-навреме да измъкне победи срещу най-големите и най-добре подготвените физически. Не си спомням кого, но победи и някого от голямата четворка и то на клей, на мастърс 1000 преди година-две. Показателно. Много се дразня от стопроцентовите бейслайнери, които не виждат момента, в който взимайки превез в разиграването, могат да излезнат на мрежата и да завършат. Финала на US Open беше пълна комедия.
Тъжното е, че Федерер адаптира играта си към тази на Надал и Джокович в последно време. Играе много по- предпазливо и това показва, че действително го е страх от тях, колкото и да го отрича. Гледай по-стари мачове - тогава не заобикаля бекхенда си, постоянно излиза на мрежата, разгръща целия си диапазон. Ако питате мен, трябва му психолог. Възрастта не е от значение, формата му не е мръднала.
Риос определено играеше от основната линия, но това не му пречеше да атакува мрежата при всяка възможност. Не ме разбирай погрешно, не съм чак такъв фен на сервис-воле. Но играч, който владее този стил може да играе както си иска, защото той изисква много повече умение. Докато хора обучени да играят от линията не си правят труда да научат и половината от това, което преди са учели всички. И ето ти комерса в днешния тенис. За сметка на това редките случаи, когато класическата игра надделява над комерса са истински оргазъм. Маю се наложи над Мъри преди Григор да го елиминира. Победата на Лодра над Джоко в Париж преди 2 години също беше много яка...
Ричард, нима Федерер не е бейслайнър?
Ричард, а теб кой те излъга, че Федерер не е бейслайнър?
Съгласен съм с г-н Петров.
След като повечето успешни тенисисти са бейслайнери,значи това е печелившата тактика и академиите учат възпитаниците си на нея.
Лендъл е любимият ми играч,който има най-суперските ретури от бекхенд с една ръка,но...явно времето им отминава.Може пък да дойде пак.
А мачовете от времето на Риос и Горан,бяха сервис-воле,което не е най-интересната част от играта.
Прав е. Бекхендът с две ръце превъзхожда този с една. Бекхендът с една ръка далеч не е толкова ефективен, също така е труден за изпълнение и често носи непредизвикани грешки. Това за едната крачка по-малко е пълна глупост, защото бекхендът с една ръка отнема повече време за изпълнение, а и освен това точно тази една крачка по-малко прави позицията и тежестта на тялото неподходяща за изпъление на плътен или силен плосък удар, което е повече от нужно в тениса днес. Бекхендът с една ръка по диагонала може да хване по-остър ъгъл, но това се случва доста рядко, за сметка на това ударът става слаб, балонен и удобен за посрещане. Доста по-често виждаме Надал или Джокович да обръщат предимството в разиграването със силен плосък бекхенд с две ръце по диагонала, отколкото Федерер. По правата, също намирам бекхендът с две ръце по-ефективен. Позицията на тялото при изпълнение с две ръце отново го прави по-остър, но и по-точен. Съгласен съм, че понякога се получават атрактивни изпълнения от бекхенд от играчи като Федерер, Гаске или Григор, но не това е показателят.
Bollettieri e edin ot osnovnite vinovnici za tova, 4e tennis-ut stava vse po-sku4en. Negovata 6kola proizvejda promi6leni koli4estva baseliners, koito imat v repertoir-a si samo po 2-3 udara(hora kato Marcelo Rios i Agassi bqha ot poslednite igra4i s dve ruce, koito radvaha s individualen stil i fines).Da dobavim kum tova leki raketi s ogromna glava i vse po-bavni kortove i rezultatut e nalice - primati kato Nadal,Isner,Roddick,Fish, Sharapova ili sestrite Williams dominirat turnirite. I vupreki tazi papla4, nai-klasnite igra4i, istinskite legendi - kakto pri mujete, taka i pri jenite - v pove4eto slu4ai igraqt backhand s edna ruka, koeto im pozvolqva da iznenadat protivnika s raznoobrazen i agresiven tennis: Sampras, Federer, Henin, Mauresmo. Ako Grigor Dimitrov uspee da realizira potenciala si i da se ustanovi traino v top 10, toi 6te produlji tazi tradiciq. Lo6oto e, 4e sled Schiavone edva li 6te se poqvi madama s takuv backhand i takiva voleta.