Ще стане ли някога Григор Димитров №1?



30-08-2015 11:57 | Tennis24.bg

Въпросът, който вълнува българските фенове на тениса (а и не само българските) в последните 3 години е има ли място на върха за Григор Димитров и ако има - кога ще го заеме и за колко дълго. Тъй като не можем да предсказваме бъдещето, особено що се касае до променливи фактори като човешката психика, еднозначен отговор на този въпрос не може да бъде даден. Но последните няколко сезона на нашата първа ракета, вкл. най-добрият му до този момент (2014 г.) могат да ни подскажат какво да очакваме в иначе непредсказуемото бъдеще.

На първо време е ясна една истина – Григор няма да бъде доминиращ тенисист от калибъра на Роджър Федерер, Рафаел Надал или Новак Джокович. Твърде късно е вече за това. Към днешна дата Григор Димитров е на 24 години, най-доброто му класиране е №8, а най-доброто му постижение на турнир от Големия шлем е полуфинал. Има 4 титли, 3 от които спечелени миналата година. На тази възраст гореспоменатите трима монополисти в тениса са имали в пъти по-големи успехи и всеки от тях вече е имал поне една титла от Шлема и вече е достигал върха в световната ранглиста. Но нужно ли е да сравняваме Григор точно с тях? Нужно ли е да компенсираме личните и националните си проблеми със спортни успехи на наши сънародници, които дори не познаваме? Нужно ли е Григор да стане №1, само за да ни зарадва? Не, разбира се. Григор може да се пенсионира утре, да продължи живота си, както намери за добре, и вече ще е направил повече за българския тенис от всеки друг български гражданин, който е хващал някога ракета. Той действа на родните спортни фенове подобно на наркотик, но този е полезен, тъй като освен да предизвика масово захласване по тениса, успя и да вкара доста деца на тенис кортовете, същевременно отдалечавайки ги от живота на улицата.

И все пак ние не сме доволни от тениса само като развлечение, все нещо ни човърка отвътре. Не, ние искаме национален герой. Пример за подражание на подрастващите. Лице, което да ни гледа от билбордовете, но не с наивната усмивка на един млад и амбициозен човек, а с доволната усмивка на един млад и успял човек. За да можем да си повярваме сами, че и ние можем да сме като него. Дори и да не можем. Затова ни интересува дали, кога и как Григор Димитров ще сбъдне мечтите си и ще накара „световния прожектор” да огрее България с „положителна” светлина. Така че какво можем реално да очакваме от най-добрия ни тенисист, който в момента заема 17-то място в световната ранглиста на ATP? Най-добре е да не очакваме нищо, а просто да се радваме на играта му, защото освен, че представлява страната ни, имаме късмета той да е един от най-атрактивните и най-интересни тенисисти на нашето време. Този факт го прави в пъти по-популярен, отколкото щеше да бъде, ако имаше същите успехи, но постигнати с различна игра.

Преди да продължим за Григор, нека споменем едно друго име - Стан Вавринка. Това е човекът, който разби статуквото в последните 2 години, като спечели 2 титли от Шлема, побеждавайки първите двама в света по пътя към всяка една от тях. Това е човекът, който години наред е демонстрирал страхотен тенис, но не е имал психиката за най-големите успехи. До 2013 година. Всичко започна да се обръща за него след това. Между 28 и 30-годишна възраст Вавринка играе най-добрия тенис в кариерата си. Но защо точно на тези години? И защо не е само той? Давид Ферер, Янко Типсаревич, Джон Иснър – все тенисисти, които постигат най-добрите си резултати по-близо до 30-ия си рожден ден. В добавка към тях, днес все още се състезават „динозаври” на възраст между 33 и 37 години, които не само, че не вървят към пенсия, ами напротив – постигат едни от най-добрите резултати в кариерите си. Защо да не очакваме същото и от Григор – късен пик, между 27 и 30 години и редки избухвания на големите турнири? Тенденциите в тениса днес сочат към по-късно съзряване на тенисистите, заради физическата и психическа „касапница”, която представлява мъжкият тенис днес, изискваща комбинация от талант, опит, физика и психика, за да може даден атлет да успее.

Сега нека се върнем на Григор и нека анализираме как минава той през „ситото” на ATP тура. G-Force, както е един от прякорите му, безспорно е талантлив. След почти 7 пълни сезона при професионалистите, човек ще си каже, че би трябвало вече да е натрупал и сериозен опит. След като прекара 21 месеца под ръководството на австралийския специалист Роджър Рашийд, вече и физиката не е слаба страна на първата ни ракета. Тогава какво остава – остава психическият аспект на играта. Димитров е демонстрирал здрави нерви в напрегнати моменти, но е показвал и как рухва в такива. И въпреки, че психическата устойчивост на един спортист се изгражда през цялата му кариера, то всеки човек е различен и има различен таван на възможностите. Играта на Григор изглежда като съвършена картина, но недовършена. Умее всеки един удар, но рядко успява да нанесе правилните удари в най-напрегнатите моменти. Пресен пример е мача му от трети кръг на Мастърса в Синсинати, където допусна обрат срещу Анди Мъри с 6-4 6-7(3) 5-7.

Получаваше шансове един след друг и един след друг ги пропиляваше, както новоизлюпен тото-милионер пропилява печалбата си. Подобен филм гледахме и в Австралия по-рано тази година, отново срещу Мъри. А предистория на тези два филма гледахме през 2013 г. два пъти срещу Анди Мъри и веднъж срещу Новак Джокович. Последва кулминацията на цялата сага, състояща се в загубите на два важни мача в турнири от Големия шлем (¼-финала в Мелбърн и ½-финала в Лондон през 2014-а), в които ако не друго, Димитров поне имаше стабилни шансове да спечели по още един сет във всеки мач. Ключови сцени във всички сюжети са двойните и непредизвиканите грешки при сервиране за мач или за сет. Ще си каже човек, че Григор има слаб сервис…и ще сбърка. Сервисът му е силен, носил му е много лесни точки, но в най-напрегнатите моменти сякаш изчезва и жълтата топка просто отказва да влезе в очертанията.
Защото тук се намесва мозъкът - този главен ръководен орган на човешкото тяло, който обича да си прави мръсни и груби шеги с всеки един от нас и който е много изобретателен в това свое начинание. При най-добрия ни тенисист е изключително изобретателен. И дали това може да се промени – тъжната истина е, че най-вероятно не може. Една или две, дори три такива загуби биха могли да бъдат отдадени на други фактори, но над пет или шест загуби, характеризиращи се с едни и същи повратни точки в мачовете, вече са тенденция. Тенденция, която започва да тежи в отрицателна статистика срещу най-добрите тенисисти в света. И този баланс става все по-труден за преодоляване, докато в даден момент ще стане дори невъзможен.

Но за щастие настоящите лидери в тениса няма да са вечно на върха. На хоризонта вече има нови лица, с които Григор ще дели корта в бъдеще и надеждата ни кара да вярваме, че срещу тях ще бъде по-различно. Обаче дали ще бъде? Къде е мястото на Григор Димитров в света на Милош Раонич, Кей Нишикори, Ник Кириос, Борна Чорич, Танаси Кокинакис, Александър Зверев и други, чиито имена все още не знаем? Дали е на върха това място и как може да стигне Григор до там? Нищо не може да бъде казано със сигурност, но остава вариантът на Стан Вавринка – късен пик, някоя титла от Шлема, но без изкачване до първата позиция в ранглистата. Защото Григор Димитров може би няма менталната нагласа, за да бъде лидер. И това може би не подлежи на корекция…

Автор: Илиян Василев
(бел.ред. коментарът е част от конкурса на "Фрий Медия Груп". Подробности за него може да намерите ТУК).

 

Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!




Коментари
Виктор Костадинов (10-09-2015 10:29)
Г-н Даниел, никой не говори за пари тук, това не е най-важното в този спорт и като цяло.
По-важното е, че наистина това е едно момче, което е тръгнало от нулата, за да бъде фактор в топ тениса сега..
А това, което е искал да каже автора е, че въпреки моментните му слабости (които може да преодолее) той ще е дал повече от всеки друг за бг тениса.

Поздрави и стига негативизъм,
Григор го чакат хубави дни.
Iosi Daniel (03-09-2015 16:04)
Драги ми г....ко Василев,българина Григор Димитров поощряван и поддържан от родителите си от дете тръгна по трудния път на професионалния тенис.Не е обходимо човек да е специалист по тенис "като теб",за да разбера,че добре се справя с професията и до сега за няколко години е спечелил парични знаци колкото ти неможеш да спечелиш за целия си глупав живот.Това са изводите направени за теб след като прочетох тъпотията ти.Не на последно място трябва да знаеш,че преди всичко появявайки се на корта Григор заработва някаква сума за каквато ти само можеш да мечтаеш.И до края на кариерата му ще бъде едно и също-победи,загуби и заработени парични знаци,толкова,колкото никога няма да можеше заработи в BG.Taка,че аман от професори в BG.
(01-09-2015 12:59)
Щом и простака Илиян Василев(ilianzavar) започна да коментира значи работата стана дебела. Лицето Илиян Василев наричало не веднъж Кей Нишикори 'мазен Японец', има наглоста да се изживява като тенис спец. Илиян момчето което правеше вуду кукли и виртуални вуду магии(+ кълнеше и ругаешеsmiley, а и всяко изречение завършваше с 'Фалос' по посока звездите на световния тенис..Според мен такава персона няма място в тази реалност. Много Жалко, че се навъдиха 'спецове' като Илиянчо, гледащи тенис от 2 години и нещо и то заради еуфорията покрай Григор Димитров. Илиян Василев(ilianzavar) построи поредния Словесен лабиринт. smiley
Помощ! Махнете го от любимото тенис 24(нека си остане само в Кафето smiley
Григор Димитров N 1 (31-08-2015 00:30)
Аман от псевдо психолози!Къде бяхте миналата година?Като не можете да напишете нищо положително,не пишете.Предполагам,че не чете статийките ви и коментарите на"анализаторите"на играта му,че иначе отдавна да е минал под друг флаг!!!Много комплекси има за избиване нашия народ...
Деница Иванова (30-08-2015 18:35)
И да не стане номер 1, той е номер едно в българския тенис и дано още дълго ни радва!
(30-08-2015 15:29)
Съвършено верен коментар!
Тенис резултати и статистика
Турнир: Mutua Madrid Open
Категория: Мастърс 1000
Място на провеждане: Мадрид, Испания
Настилка: Клей
Награден фонд: €9,797,365

Official Website | Livescore
Други новини

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ