За разликата между борбата и Уимбълдън
- Григор Димитров е спортист номер 8 на България за 2010
- Цвети Пиронкова е спортист номер 5 на България за 2010
Във вторник, 29 юни 2010 г., в ранния следобед бях в пресцентъра на стадион “Сокър Сити” в Йоханесбург. Нямаше мач, но трябваше да предам репортажа си от предишната вечер, когато гледах наживо победата на Бразилия с 3:0 срещу Чили. Само че съвсем не ми беше до футбол. Като се оглеждах - и на колегите също.
Вместо да гледат по мониторите записите на мачовете от предния ден, всички бяха прехвърлили на канала, където едно крехко пловдивско момиче размазваше на централния корт на “Уимбълдън” петкратната шампионка в този най-авторитетен турнир в света Серена Уилямс. Тогава си помислих, а и много колеги се съгласиха с мен, че вероятно твърде рано вече е ясен победителят в анкетата “Спортист на годината”. Предположенията ми се потвърдиха от невероятната еуфория при посрещането на героинята Цветана Пиронкова. Подобно имаше и при пристигането на националите, четвърти в света от САЩ през 1994 г.
6 месеца по-късно се оказа, че женската борба е много по-важен и популярен спорт от тениса, волейбола и футбола, взети заедно. Защото боркинята Станка Златева завърши безапелационно първа в анкетата, полуфиналистката от “Уимбълдън” Цветана Пиронкова - пета, световният и европейски клубен шампион по волейбол Матей Казийски - седми, а носителят на суперкупата на Англия по футбол, вкарал хеттрик на “Ливърпул” и петтрик на “Блекбърн”, Димитър Бербатов въобще изпадна от десетката и отиде на 11-о място.
Да не говорим за парадокса, че на едно място пред деветката на “Манчестър Юнайтед” е шампионката по щанги от младежките (!) олимпийски игри Боянка Костова.
Разбира се, всеки си има право на собствено мнение и аз съм далече от мисълта да оспорвам легитимността на анкетата за 2010 г. Но подобно пренебрегване на очевидно по-високо постижение с оглед на популярността на спорта и трудността да пробиеш в него имаше вероятно чак през 1993 г., когато двата гола на Емо Костадинов на “Парк де Пренс” натежаха по-малко от световната титла в аматьорския бокс на Серафим Тодоров, забягнал впоследствие да търси гювеча някъде по Анадола.
Не бива да забравяме, че все пак Станка Златева през всичките тези години се бори срещу една и съща шепа съпернички. Един път й извадиха непозната - и хоп, непобедимата българка си смени фамилията на Сребърнова.


Категория: ATP 500
Място на провеждане: Мюнхен, Германия
Настилка: Клей
Награден фонд: €2,747,360
Official Website | Livescore

Категория: ATP 500
Място на провеждане: Барселона, Испания
Настилка: Клей
Награден фонд: €3,050,800
Official Website | Livescore
Просто спортове като бокс , вдигане на тежести , борба , колоездене дори , ами просто не са за жени !!!
Моите уважения към Едуард Папазян - доказал се журналист, с безспорен авторитет, главен редактор на спортния отдел в "24 часа". Но, меко казано, не съм съгласен с изказаното от него мнение. И аз съм огромен фен на тениса, и аз се радвах до полуда от успеха на Цвети Пиронкова... Но да се омаловажава по този начин успехът на Станка Златева не е правилно. Един вид: "Ми, кво, станала е там някаква световна и европейска шампионка в някакъв умрял спорт като борбата и не заслужава отличието, щото спортът й не е комерсиален!" Позволете ми да не се съглася!
"Спортист на годината" се организира, за да се сравнят постиженията на различни спортисти в различни спортове през годината. А Станка доказа, че е най-добрата в своя спорт (както и другите ни двама борци). Макар и да не е комерсиален, колкото тениса, борбата е спорт с традиции, особено в България.
А г-н Папазян запитал ли се е колко е трудно само да стигнеш до световно по борба? Защото предварителните пресявки във всеки национален отбор са жестоки. Само в Русия се борят по около 60 борци в категория (не съм абсолютно сигурен за цифрата) за една квота! Така че Станка не е по-силна "от шепа съпернички", а от много повече! Пак казвам - моите уважения към Цвети Пиронкова, но с единичен проблясък не се завоюва вечна слава! Трябва постоянство и аз лично й пожелавам да го демонстрира и занапред. Самият аз бих бил щастлив да имам отново повод да класирам Цвети по-напред в своята анкета за "Спортист на годината". Защото тази година й отредих четвърта позиция - зад всичките ни световни шампиони! Все пак си мисля, че за да станеш световен шампион в какъвто и да било спорт са нужни нечовешки качества и подготовка. Слава Богу, борците ни ги демонстрират всяка година. И според мен не е правилно г-н Папазян да отрича това с лека ръка, защото "опонентите са една шепа"!
Шампионът си е шампион - независимо от спорта...Ако Цвети спечели с полуфинал на 1 турнир в годината, то не знам какви са шансовете на спортистите от по-непопулярните спортове, които също дават всичко от себе си!
Лошото е, че авторът не прави сравнение на състезателите, а на спортовете. Анкетата не се казва Спорт на годината, а Спортист на годината. Тенисът, футболът, волейболът били по-престижни спортове от борбата. И видите ли един световен шампион по борба не е толкова заслужил, не защото постижението му е било лесно, а защото това е борба! Това е смехотворно. Всеки спорт изисква усилия и тренировки. Всеки един спортист влага всичко от себе си да спечели. И не може, когато един успее, да му се каже, че всъщност не е толкова успял, колоко е, просто защото това е борба, а не някой друг по-престижен спорт.
Въпросът е много по-сериозен и не е нужно да се прави сравнение между Цвети и Станка. Никой не оспорва, че Станка е номер 1, по-скоро не е ясен критерият в класацията. Дали е за постижение на годината или цялостно представяне в календарните 12 месеца. Под "борба" трябва да се има предвид, че и още двама души заеха места в първата четворка, а те не са на нивото на Златева. Ако реално оценяваме усилията на спортистите и най-вече нивото им на спортно майсторство, то Бербатов, Казийски и Топалов трябва да печелят всяка година, независимо какво останалите правят в другите спортове. Просто те са световни звезди и играят при най-тежка конкуренция, в най-конкурентните спортове. Същото важи и за Пиронкова, но тя трябва да е по-постоянна. Григор Димитров направи няколко силни месеца, но също е сред хората, чието място не е редно да бъде в топ 10 към момента. Признанието за него идва от друго естество - той е най-големият талант, който българския спорт има към момента.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=720187
Замислете се малко. Сърбия спечелиха купа Дейвис и въпреки това Станка Златева е спортист номер едно на Балканите, а вие тук критикувате, че са я избрали за спортист номер едно в България. Това е идиотщина.
О, я стига! Никой не умаломажава постижението на Цвети на Уимбълдън. Станка Златева е европейска и световна шампионка по борба. Това означава, че е най-добрата в своя спорт не само в България, но и в целия свят. Най-нормалното нещо беше тя да спечели анкетата Спортист на годината. Защо е това озлобление? Цвети постигна нещо великолепно на Уимбълдън, но не можем да си затворим очите за световната титла на Станка. Тва ли е най-важното сега? Че състезателка по борба печели, а не по футбол или тенис. Според мен наградата трябва да се даде на най-заслужилия спортист. И какво като Бербатов бил извън десетката? Неговите добри изяви са непостоянни. Вкарал веднъж три гола, вкарал после пет гола... Тва са 8 от 11-те му гола досега. Колко мача е изиграл? Не съм от критиците му, които смятат, че не си е заслужил парите, но пък не мога да кажа, че е заслужил да бъде по-напред. Вместо да се радвате, че в България растат шампиони, вие още от сега ги определяте като незаслужили.
awe hora polufinal na turnir ot 6lema ne malko postijenie, ama ne e final, ne e i titla, osven tova spored men v tazi anketa trqbva da se gleda postoqnstvoto, a kogato piron4eto pada6e ot vsqkakvi anonimnici kade ste, a kogato mitkata ne vkarva po 5,6 ma4a i ako ne si gledal po vnimatelno moje da ne zabeleje6 4e igrae, taka 4e ...
Абсолютно съгласен със статията.Ние сме царе на спортовете,които по света не са ги чували.Ами "горкия" Джокович и той след Станка.