Анди Мъри спаси 7 мачбола и продължава

Свързани новини
02-03-2017 21:08 | Любомир Тодоров

Световният номер едно Анди Мъри мина през невероятни перипетии и отрази 7 мачбола преди да достигне до полуфиналите на турнира на хард в Дубай от категория АТР 500.

Британецът надделя над непоставения Филип Колшрайбер от Германия с 6:7(4), 7:6(18), 6:1 след два часа и 55 минути игра и е единственият от първите четирима в схемата, който продължава.

В първия сет нямаше пробиви. Анди стигна до брейкпойнт в шестия гейм, а Филип имаше два поредни при 40:15 в деветия. В заключителния дълъг гейм 33-годишният немец поведе с 2:0, но след това съперникът спечели 4 поредни точки. Последва серия от 5 спечелени разигравания за Колшрайбер, който измъкна сета след час игра.

Мъри доминираше в началото на втората част и проби за 2:1 след двойна грешка на германеца. При 5:4 шотландецът сервираше за изравняване на сетовете, но Колшрайбер поведе с 40:15 и върна брейка в последния възможен момент. Вторият тайбрек беше луд и непредвидим. В него бяха постигнати общо 38 точки, а световният номер едно трябваше да спаси седем мачбола, преди да реализира осмия си сетпойнт за 20:18 след 31 минути игра.

Това бе изравнен рекорд за най-дълъг тайбрек в основна схема на турнир от АТР Уърлд Тур. Преди това Хосе Акасусо (Аржентина) победи с 20:18 точки Бьорн Фау (Германия) през 2006 година на турнира от "Мастърс 1000" в Канада. Абсолютният рекорд е от 70 точки и е бил поставен в квалификациите на фючърса в Плантейшън (САЩ) през 2013 година, когато тенисистът от Монако Бенжамен Балре победи сънародника си Гийом Куяр със 7:6(34), 6:1.

Водачът в схемата спаси точка за пробив в третия гейм, спечели го е не загуби нито една игра до края на срещата. При 5:1 Мъри поведе с 40:15 и завърши при първия си сетбол.

Анди очаква на полуфинал спечелилия в мача Люка Пуй (Франция) - Евгени Донской (Русия)