Да, това е истинският Федерер
- Федерер: 800 победи? Не е зле
- Шампионът Федерер не се счита за фаворит в Лондон
- Бердих: Това е старият Федерер, който печели всичко
- Федерер е единственият с финали във всички "Мастърс"-и
- ВИДЕО с Федерер: Толкова много рекорди и само 2 близначки
- ВИДЕО: Магията на Маестрото завладя и "Берси"
- Рекорд: Всички шампиони в Мастърс 1000 са от топ 4
- Завърна ли се "старият Федерер"?
- Федерер отговори на критиците, определи годината като добра
- Букмейкърите: Федерер и Анди Мъри са фаворити за Лондон
- Близначките събудили Федерер в 4 през нощта преди финала
- ВИДЕО: Вижте 20-те най-добри изпълнения на Федерер в Париж
- Жребият за финалния "Мастърс" е във вторник
Питър Бодо, ESPN
Ето ни в края на поредната година, когато предстои финалният "Мастърс" на ATP и познайте за кого говорят всички?
Не и за Новак Джокович, който изглежда съсипан след тежкия сезон.
Не е и Рафаел Надал, който си взе почивка от няколко седмици, от една страна за да се сърди и отчасти с цел да се подготви по-добре за Лондон.
Не е дори Анди Мъри, който все по-успешно прилага своя объркващ навик да играе най-добрия си тенис, когато на най-малко хора им пука.
Човекът, за който си говорим в края на поредна година, е Роджър Федерер. Той има повече животи и от Фреди Крюгер (Freddy Krueger). В момента Федерер е в такъв период от кариерата си, в който с всяко свое действие подобрява нов рекорд.
Преди няколко дни той стана седмият играч с 800 победи в професионалния тенис. В неделя, Федерер спечели "Мастърс 1000" в Париж, и стана първият в историята с финали във всички турнири от тази категория. А това постижение трудно ще бъде подобрено.
С 18 "Мастърс" титли, Федерер изостава от Надал само с една. Дори и да не изпревари испанеца, Федерер има повече подобни трофеи от Андре Агаси (17), Пийт Сампрас (11) или Джокович (10).
По принцип, успехът на Федерер в Париж би следвало да е изненада, тъй като Джокович (отказал се заради проблем в рамото) и Мъри (който изпревари Федерер в ранглистата) бяха поставени преди него в основната схема. Но никой със здрав разум не би трябвало да е изненадан от представянето на Федерер. Величието не се изпарява като утринна роса, то просто намира проявление по-малко и е по-малко предсказуемо с напредването на годините.
"Във възторг съм от начина, по който играч цялата седмица от началото до края. Не мога да бъда по-щастлив," заяви самият Федерер.
Можем да продължим да коментираме множеството постижения на Федерер, но нека не забравяме, че това е първата му титла в Париж от 9 опита. Но този "първи път" може би е най-значим за близкото бъдеще на Федерер. Това бе и една от първите му титли на 30-годишна възраст. Да, този резултат няма да бъде водещ в книгите с рекорди за него, но не можем да отпишем ефекта, който той би могъл да има върху Федерер и основните му конкуренти.
Пийт Сампрас ми каза преди време, че най-трудното нещо в дългия път по пътя към неговата последна титла от Големия шлем на 31 години (US Open 2002), е да запази вяра и да не слуша критиците, които обявяват края на кариерата му и го отписват като реален претендент.
Федерер също вече чува подобни неща по свой адрес в последните месеци. В края на краищата, той не бе печелил никакъв турнир 10 месеца и бе наистина "креативен" в начина, по който загуби в някои от турнирите от Големия шлем (загуба на Уимбълдън след 2:0 сета срещу Цонга и пропусна 2 мачбола срещу Джокович на US Open).
Твърденията, че Федерер вече не е сред най-добрите са силно преувеличени. В момента той ще отиде в Лондон в серия от 12 поредни победи, със страхотен актив като опит (той е 5-кратен шампион, включително миналия сезон) и, вероятно най-важното, с поднесеното неоспоримо доказателство, че 30 е просто число.
Никой не е в безопасност. Нито Рафа, нито Анди, нито Новак.