Едно изпълнено обещание
Мнозина играчи и специалисти считат Откритото първенство на Франция за най-трудния турнир за печелене от серията на Големия шлем. Клей кортът изравнява силите, елиминира предимството на силовите тенисисти и са необходими редица специфични качества, за да се стигне до победата.
Някои от най-големите имена в този спорт така и не успяха да превземат Парижката крепост. Джими Конърс, Джон Макенроу, Стефан Едберг, Пийт Сампрас – това са само някои от онези, които така и не вдигнаха Купата на мускетарите. При мъжете в последните години „Ролан Гарос” има своя едноличен, засега незаменим крал – Рафаел Надал. Този легендарен турнир обаче има и своята кралица и тя се казва Жюстин Енен.
Белгийката за пръв път стъпва на кортовете на „Ролан Гарос” още като малко дете. Заслугата на това е на нейната майка, която дойде ли месец май, неизменно води дъщеря си в съседна Франция, за да гледа изкусните майстори на ракетата. Може би по този начин тя предопределя жизнения път на Жюстин.
Понякога обаче съдбата нанася жестоки и неочаквани удари точно на онези, които най-малко заслужават това. Когато е само на 12 г., Жюстин загубва майка си, която става жертва на рака. Трудно ми е да си представя как тя е приела смъртта й и как се е научила да живее без най-близкия си и обичан човек. Частична компенсация за момичето е това, че е надарено с много талант и трудолюбие – качества, които ще се окажат решаващи в бъдеще.
Не обещавай нищо, което не си сигурен, че можеш да изпълниш, казват хората. Може би Енен не е чувала тази максима или просто, вярвайки много силно в своите възможности, тя обещава да се върне на кортовете на „Ролан Гарос” и един ден да вземе шампионския трофей. Някъде по това време на сцената се появява аржентинският специалист Карлос Родригес. Нещо повече от треньор, той се превръща в най-важния човек за Енен.
Подобно на вълнолом, през годините Родригес стои твърдо зад дребничката тенисистка при победи и поражения, успехи и разочарования. Смята се, че той до голяма степен изпълнява ролята на баща, тъй като Жюстин не се разбира със своя и впослведствие пътищата им се разделят. Упоритата работа, хилядите часове на корта, комбинирани с природния талант на спортистката, започват да дават резултати. Голямата цел е постигната през 2003 г. Жюстин използва своето обещание, при това не веднъж, не два пъти, а цели четири пъти.
Разбира се, тя не спира дотук – печели общо седем титли от Големия шлем (Australian Open 2004 и на US Open 2003 и 2007). Но нейният принос не се измерва само с трофеите. Любителите на този спорт по света се възхищаваха на неподражаемия й бекхенд и ефирно движение по корта, както и на изключителната й воля за победа. Със своя стил на игра тя недвусмислено демонстрира, че в тениса все още фантазията, въображението и техничните изпълнения са най-ценните качества. Че не е нужно да си 1,90 м и да имаш херкулесовска сила, за да печелиш големите турнири.
Играта на Енен намери своя връх на червените кортове на „Ролан Гарос” – настилката, която дава възможност на техничните и разнообразни тенисистки и отнема предимството на блъскачките. При всичките си достойнства на корта, Жюстин запази своята сдържаност и скромност – нещо, което стойностните хора няма как да не оценят, особено на фона на самозабравилите се и разглезени звезди.
За съжаление времето, този неумолим спътник и безпристрастен съдник, взе своя дан и от Жюстин Енен. Стотиците й мачове, милионите форхенди и бекхенди дадоха своето отражение и контузиите и станаха все по-трудно преодолими. Днес Енен е част от историята на тениса, много важна част, ако питате мен, и се е посветила на това да предава своя опит и познания на младите. Миналата седмица имахме честта да посрещнем бившата № 1 в света в София. Приятно изненадан останах от нейните думи, че основната цел на нейната академия не е задължително създаването на шампиони, а приобщаването на колкото може повече деца към тениса и ценностите на спорта.
Не всеки може да стане шампион, особено в такъв комплексен спорт като тениса, но всеки може да се научи на труд, дисциплина и уважение към по-възрастните и по-успелите. „Не търсим комерсиалното при визитата на Енен и евентуалното сътрудничество с нейната академия”, заяви президентът на федерацията по тенис Стефан Цветков. И така трябва да бъде.
Всички говорят за проценти, комисионни, долари и евро. Българският спорт и в частност тенисът имат нужда от такива актове, продиктувани от добра воля, от любов към играта. Отминаха времената, когато държавата наливаше огромни средства в спорта, за да се перчим с медали и рекорди, за да се перчим пред „империалистическия” Запад. Затова трябва да се радваме на успехите и да подкрепяме нашите тенисисти, едни от малкото, които дават повод да се чуе нещо позитивно по света за България. А също така и да не пречим на тези, които се опитват да направят нещо положително, каквато бе срещата с Енен.
НИКОЛАЙ ДРАГИЕВ, Евроспорт - специално за Tennis24.bg


Категория: ATP 500
Място на провеждане: Мюнхен, Германия
Настилка: Клей
Награден фонд: €2,747,360
Official Website | Livescore

Категория: ATP 500
Място на провеждане: Барселона, Испания
Настилка: Клей
Награден фонд: €3,050,800
Official Website | Livescore
?
"Всъщност и Пиронкова и Димитров и Кутровски са подпомагани по всякакъв начин,включително и финансово"
Кутровски един лев не е видял
Много неща изписахме,но никой не ми отговори,как все пак се справят така успешно в Сърбия,Румъния,а и в доста от страните,от бившия соц.лагер?
Първо трябва да уточним, че по време на комунизма изобщо нямаше тенис школи и точно заради това всички успехи по онова време са строго семейни. Точно това се опитват да променят хората от федерацията, да бъдат подпомогнати семеиствата на талантливите млади състезатели. Затова бяха лансирани няколко програми за развитие чиято цел е да бъдат обхванати всички възрастови групи. Много важна стъпка е и работата по усъвършенстването на тренъорите и повишаването на квалификацията им. За това е много важна визитата на Енен,получаваме възможност за сътрудничество с някои от наи добрите. Не забравяйте че за съжаление този спорт дълго беше изоставен и не се правеше на практика нищо допреди няколко години. Всъщност и Пиронкова и Димитров и Кутровски са подпомагани по всякакъв начин,включително и финансово. На този етап най- важното е техните успехи да бъдат развити и по по техните стъпки да тръгнат и други талантливи деца, каквито не се съмнявайте че има.
Съгласен съм с вас,г-н Попов.Тенисът е спорт за аристократи,а големите таланти,не винаги са сред тях.
В провинцията,където живея,имаше ограден,червен тенис корт,със седалки,валяк и т.н.,строен през комунизма.
Никой не играеше тенис.Нямаше учители,а и кой ти е имал пари за ракети.В спортния магазин,алуминиева ракета струваше 60 лева!!!1/2 заплата.Играехме с едни смешни ракети,като за федербал.Добре че се появи по-големият братовчед на едното момче,та ни обясни правилата и защо първият сервис се "бие с всичка сила",а вторият с "чалъм".
Игрището се занемаряваше,мрежите имаха много дупки вече,а ние събирахме 120 лева за ракети,въпреки че нямаше кой да ни учи...
Много малко време играхме на "червеното игрище".Беше си много скъп спорт,а и с твърде малко специалисти.По телевизията гледахме за успехите единствено на сестри Малееви и Иван Лендъл.
Така и никога не играхме на ниво по-голямо от турнир за купата на "Махалата"!
След 10.XI.,някакви ентусиасти го възродиха,но за кратко.Просто си беше много скъп спорт!
Сега,на негово място има кооперация!!!Ей това е България,за съжаление...
През комунизма,не се толерираше тениса,защото няма аматьорско ниво.Парите там бяха твърде много,за да се позволи да се печелят от 1 човек!А да се отделят толкова много пари от държавата,за специалисти,кортове и екипировка за този аристократично-капиталистически спорт,НРБ не даваше!
Заради "Фед Къп",купа Дейвис и на 4 години една олимпиада,нямаше кой да отдели.Спорт за аристократи и богати!
Но как все пак успяват в Румъния и Сърбия?
(....да подкрепяме нашите тенисисти, едни от малкото, които дават повод да се чуе нещо позитивно по света за България).Ами ние ще ги подкрепяме....ама като няма нищо позитвно в тази държава как да го покажем пред света.Ето ви пример Григор,тренира го баща му ,и живее и тренира в чужбина....как Държавата сама по себе си му е помогнала да направи нещо.Зслугата е изцяло на семеиството му и друга държава която осигурява условията за развитие -респективно родителите плащат тези разходи и тн.За Пиронкова заслугата е изцяло на баща и КИРО които я тренираше от дете.Сестри Малееви изцяло на маика им Юлия берберян....спомням си че Мануела дори по комунистически времена ходеше на учи сервис по разни школи и едва ли държавата е поела разходите.Единствената разлика е че по времето тъпия комунизъм повече хора можеха да си позволят да тренират.Както знаете талантите могат да бъдат навсякаде и шанса да попадне талант в тенис школа беше по голям.В момента само хората с доста пари могат да си позволят това респективно шансовете да попаднем на талант са много малки.Същто се отнася и за САЩ.Колко души могат да си позволят да платят между 40-70 долара на тренировка...това са 1000 долара сртедно на месец само за теннис само за едно дете представете си че имате 2.....и не е само тениса,ами трябва да плащате и дрги дреболии,това прави доход 10000 месец-а сега колко хора могат да си го позволят.+ това аз не говоря за големи школи каде цената 30000 за 6 месеца.Както и да е дано да се поправят нещата защото ж бг хората не могат да си закарат децата на турнир защото не могат да си платят хотела и бензина.А сега ми кажете нещо позитивно за предтавянето на България пред света......честно много ми се иска както на всеки българин...но не го виждам.
Николай Драгиев
Благодаря на г-н Минчев за балансираната и сдържана позиция в тази дискусия която се оформи.Радвам се че споделяте моето впечатление. Трудно бих могъл да кажа нещо което не се знае около визитата на Енен. Присъствах на заниманието в залата и после на пресконференцията. Приятен и скромен човек,дано наистина има конкретни резултати от това сътрудничество което се очаква,защото идеята е за дългосрочна програма свързана с академията на Енен.При всички положения това е много ценен опит и зареждащо преживяване за хлапетата и нашите тренъори.
Като човек, който също беше на няколко метра от Жюстин онзи ден, напълно споделям написаното от г-н Драгиев. Изумително е това 160-сантиметрово създание да постигне тези неща. Ако преди бях изумен от нейните умения, то сега съм двойно по-впечатлен. Представете си това 50-килограмово човече беше номер 1 в апогея на ерата на сестри Уилямс, Моресмо, Дейвънпорт, Сафина и какви ли не огромни състезателки. Това говори само какъв талант, какво чувство към топката и играта има тя, за да компенсира двойно по-слабата си физика. А по втората тема, и в двете тези има логика. Всеки случай онова изкуствено наливане на пари е нанесло не по-малко поражения, отколкото ползи. И това го виждаме от позицията на времето.
Господин Скендеров, като казах за 5 минути от Гугъл нямах предвид буквалния смисъл, а че очаквах по-скоро някакви впечатления от гостуването на Енен в България, докато другите неща малко или много се знаят. Исках да разбера как е протекло гостуването след като Ники Драгиев е бил пряк свидетел да сподели малко впечатления от първо лице. Това ми беше мисълта. Иначе е хубаво че е събрана на едно място комплексно цялата информация и е предоставена за директна конзумация, но много хора, които се интересуват от тенис малко или много са запознати с тези неща и се повтарям че очаквах малко повече информация за самото гостуване, тъй като още е прясно. Иначе и аз не вися в гугъл, а предпочитам така нещата да са поднесени на готово. За това посещавам и този сайт, а и винаги са интересни мненията на читатели освен самите статии.
Велика шампионка от близкото минало, в момента няма такава като нея, но се надявам да помогне на българския тенис
Аз не искам да обсъждам тук политика за различни неща от спорта, защото не му е мястото. Но това че са почнали да ги ловят нашите е защото режима на проверки е станал много строг. А и не ловят само наши, а ловят състезатели от целия свят. Иначе сега се сещам как Таня Богомилова казва, че е спечелила олимпийската си титла по плуване, като състезателките на финала от ГДР всички са били огромни и много мускулести сравнение с нея, а и сравнение с типичната женска физика. Така че мисля че просто едно време спортистите са ги учили да побеждават и да се борят до край, от тренировките до състезанията, докато сега има примери бол как някои талантливи състезатели зарязват спорта за да могат да преживяват. Просто такава е политиката в спорта сега всеки да го ограбва, а ако трябват пари да намира спонсори но не и сам да инвестира. Разбира се има изключения, както тениса, където се работи много напоследък. Но е малко тъжно, че примерно една Хърватия преди 12 години имаше първия си олимпийски шампион- натурализиран българин щангист, а сега ни мачкат във всеки един спорт, докато при нас е обратното. А отделянето на големи средства за спорт мисля е възобновимо, ако се прави правилно и не се взимат пари под масата за всякакви далавери. За съжаление, това е положението, хората си мислят че е по хубаво да си дават парите за чалга, а не за спорт.
Благодаря на г-н Драгиев за статията!
Енен е най-емблематичната фигура за мен в тениса!Тя доказа,че техничността е по-важна от грубата сила!Похвална е и инициативата на Жустин,за развитието на тениса въобще.Повечето тенис академии са профилирани в доразвиването и създаването на шампиони,а тя акцентира върху любовта към спорта.Смятам,че с нейна помощ ще открием в България повече тенисисти като Григор и Цвети.Именно по този начин ще успеем да забележим таланта в подрастващите,които по-късно ще могат да се доошлайфат в академиите на други специалисти като Ник Болетиери например!
Смятам,че имаме нужда точно от това,да се открият младите таланти още в зародиш,за да могат да еволюират по-късно!Именно по този начин,може би ще успеем да се доближим до постиженията на Сърбия и Румъния.
А щом г-н Божиков,може да си "извади всичко от Гугъл за 5 минути",какво прави в този сайт?
Аз също посещавам Гугъл и официалните сайтове на ATP и WTA,но тук статиите са преведени,има мнения на специалисти,акцентира се върху българските тенисисти,а и фенове като мен,които не са професионалисти и не са с перфектни познания по английски,могат да коментират и да се информират за тенис новините!
Благодаря на г-н Божинов и Tennis24.bg,за статиите и достъпният начинът,по който ни ги предоставят
Николай Драгиев
И аз нямам нищо против да имаме по 11 медала,но как можем да очакваме да се отделят големи средства за спорт при положение че нашите родители,които са работили цял живот и то в онези мрачни времена, сега са принудени да живеят със 150-200 лева. Времената се промениха,много спортове са на път изобщо да изчезнат,няма деца ,които да ги практикуват.
Освен това много от тези медали и рекорди,от едно време според мен,а и не само според мен са много съмнителни.Защо след промените изведнъж започнаха да ги ловят нашите спортисти с допинг,да не би преди това да не са взимали.
Всичко хубаво, ама какво беше това накрая, че едва ли не наливането на средства било за едното перчене пред другите с медали. Хах еми аз пък предпочитам да се наливат пари и да имаме колкото се може повече медали и това е за самочувствие че си гражданин на такава успешна държава в спорта, а не да се покажем пред тоя или оня. Това си е един опит да се плюе по политическия режим от едно време, който е абсолютно ненужен тук, а пък и честно казаноповече предпочитам да имаме 11 златни медала от олимпиада, както в Сеул и да се перчим пред "империалистическия" запад, от колкото 1 златен медал в Пекин и да се радвам на това че видиш ли Жустин Енен обаче била в България. Разбира се че се радвам де все пак това е състезателката с най-красивия тенис, която съм наблюдавал, а и наистина е голям човек и шампион. Но от цялото това писание нищо не се разбира за гостуването й, а само някакви общи факти, които ще си ги извадя от Гугъл за 5 минути.