Пиронкова на четвъртфинал в Палермо след смазващ обрат

13-07-2011 18:46 | Станко Димов

Цветана Пиронкова се класира за четвъртфинал в турнира на червени кортове в Палермо. Първата ракета на България осъществи пълен обрат в двубоя си със Сорана Кърстя (Румъния, №79) и се наложи с 2:6, 6:1, 6:1 за час и половина игра.

След слабия първи сет, в който допусна цели 3 пробива, нашето момиче взе тотален контрол на събитията на корта и напълно заслужи мястото си в следващата фаза. Там Пиронкова ще се изправи срещу водачката в схемата Флавия Пенета.

В първия сет на срещата Сорана Кърстя показа стабилна игра в сервис-геймовете си, като за цялата част загуби едва 5 точки. Въпреки отличния показател на румънката, Пиронкова успя да осъществи пробив, но за сметка на това действа много слабо при свой сервис.

Пловдивчанката бе особено колеблива когато трябваше да изпълнява втори сервис, където записа едва 14% успеваемост. Логично българката отстъпи с 2:6 гейма.

След почивката Пиронкова преобрази изцяло играта си. Първата ни ракета започна да сервира отлично, като след 20-ина минута игра поведе с комфортното 5:1 гейма, след което с лекота изравни резултата.

Така двете вкараха мача в решителна трета част, която трябваше да определи участничката в третия кръг в турнира. Хванала веднъж гребена на вълната Пиронкова направи решителна крачка към победата, след като поведе с 3:0 след пробив, след което си гарантира и финален триумф.

По-този начин Цвети е само на победа от изравняване на най-доброто си постижение в турнира в столицата на Сицилия. През 2005-та година нашето момиче стига до полуфиналите, където отстъпва пред Анабел Медина Гаригес (Испания).

Турнирът в Палермо е с награден фонд $220 000. За достигането си до четвъртфинал Пиронкова си осигури чек на стойност малко над $5 000, както и 70 точки за ранглистата (бел.ред. миналата година Цвети игра втори кръг, за който сега имаше да защитава 30 точки).