Надал срещу Джокович във финала на US Open (видео)

11-09-2011 04:17 | Николай Драгиев

Световният номер 2 Рафаел Надал се класира за втори пореден финал на US Open и в понеделник ще защитава титлата си срещу Новак Джокович. Испанецът се наложи с 6:4, 6:2, 3:6, 6:2 над Анди Мъри за 13-ата си поредна победа в Ню Йорк след 3 часа и 24 минути игра.

Срещу Мъри Надал изнесе пореден отличен двубой, макар да загуби първия си сет в Ню Йорк. Особено впечатляващ бе форхендът на Надал, който както обикновено бе основното му оръжие срещу непостоянния шотландец.

Така на US Open ще видим финал между първите двама поставени за първи път от 1996-а година. Тогава Пийт Сампрас побеждава Майкъл Ченг.

"В четвъртия сет си пролича, че Мъри имаше по-тежък мач в полуфиналите. Щастлив съм, че успях да спечеля и отново съм на финал.

"Тази година нямам особен късмет срещу Джокович. Загубих 5 пъти срещу него. Надявам се, че публиката в Ню Йорк ще ми помогне срещу него.

"Досега не съм намерил решения, за да го победя. Ще опитам да бъда агресивен, да играя отлично от форхенд и да направя силен мач. Миналата година направих фантастичен мач преди година," заяви Надал, който изрази своята почит към загиналите в атентатите от 11-и септември.

В първия сет срещу Мъри, Надал постигна един пробив в началото и по шампионски го задържа до края за 6:4.

Още при 2:2 във втория сет Надал пак проби и доста по-лесно от очакваното взе сериозна преднина от 2:0 сета след малко повече от час и половина игра.

Мъри започна да напипва ритъма си на игра. Той спря да прави грешки и започна да записва печеливши удари. След куп пропуснати възможности за пробив, той най-после поведе с 2:0 в третата част. Надал бързо изравни за 2:2, но като цяло бе понижил нивото си на представяне. Така при 4:3 Мъри стигна до още един пробив и след това затвори с 6:3.

Подемът на Мъри продължи в началото на четвъртия сет, когато той имаше точка за пробив в началото, но след като я пропусна не получи повече шансове от бившия номер 1. Надал усети нерешителността на Мъри и много бързо го наказа с два пробива за 6:2.

Така за Надал предстои шести мач през годината срещу Новак Джокович. Испанецът е загубил всичките пет предходни срещи, но все още има аванс от 16:12 в общата статистика между двамата. На твърди кортове Ноле води с 9:5.

Двамата тенисисти си оспорваха титлата и преди 1 година в Ню Йорк и тогава Надал грабна трофея след успех с 3:1 сета. Тогава той оформи своя кариерен "Голям шлем". Джокович има общо 2 загубени финала на US Open, след като отстъпи през 2007-а на Роджър Федерер.