Дел Потро надви Блейк в епичен мач и пет сета

20-01-2010 13:39 | Станко Димов

Шампионът от US Open Хуан Мартин дел Потро едвам оцеля в мача си от втори кръг срещу Джеймс Блейк на Australian Open. Гигантът от Тандил се нуждаеше от 5 сета, за да вземе превес - 6-4 6-7 (3-7) 5-7 6-3 10-8. Двубоят продължи 4 часа и 17 минути и бе най-дългият при мъжете тази година, с най-много изиграни геймове.

Очевидно аржентинецът не е готов на 100% за турнира, тъй като представянето му в първите 2 кръга е далеч от неговите реални възможности. В първи кръг Хуан изгуби един сет от дребосъка Майкъл Ръсел.

Като цяло и двамата имаха физически проблеми и искаха помощ от физиотерапевт. Блейк пък се оплакваше и от проблем с дясното коляно.

Двубоят започна според очакванията и Дел Потро отмъкна първия сет след 6:4.

Брутални форхенди
на Блейк му помогнаха да изравни след тайбрек във втория сет - 7:3 точки. Този неуспех вбеси Дел Потро, който бурно изрази недоволството си от своята игра.

Публиката бе шокирана, след като 45-ия в света Блейк взе със 7:5 третия сет и поведе с 2:1.

Дел Потро обаче показа психическа устойчивост и сравнително лесно спечели четвъртата част. Той направи ранен пробив и като цяло имаше контрол върху ситуацията през цялото време.

Драмата бе пълна, след като Блейк направи пробив и поведе с 2:0 в решителния пети сет. Аржентинецът отново успя да се върне в мача и до края само можеше да се гадае колко дълго може да продължи този мач.

Дел Потро пропусна куп точки за пробив до 8:8 гейма. След страхотни минаващи удари обаче, той проби за 9:8 и след това затвори мача с бруталния си сервис.

Следващият съперник на Дел Потро е германецът Флориан Майер.